A A A K K K
людям з порушенням зору
Управління освіти Гатненської сільської ради

Стоп Булінг

Фото без опису

ЩО ТАКЕ БУЛІНГ, ЯК ЙОГО РОЗПІЗНАТИ ТА ЯК ДІЯТИ СТОРОНАМ КОНФЛІКТУ? КОНСУЛЬТАЦІЯ МІНІСТЕРСТВА ЮСТИЦІЇ В МЕЖАХ ПРОЄКТУ "Я МАЮ ПРАВО"

У 2019 року вступили в силу норми закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який визначає поняття булінгу. Напередодні початку нового навчального року, Міністерство юстиції України продовжує інформування в рамках кампанії  #СтопБулінг.

Булінг (bullying, від анг. bully – хуліган, забіяка) (цькування) - це  діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Які ознаки булінгу?

Типовими ознаками булінгу є:

  • систематичність (повторюваність) діяння;

  • наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі;

  • наслідки у вигляді психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страху, тривоги, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Які  є види булінгу ?

Людину, яку вибрали жертвою, намагаються принизити, залякати, ізолювати від інших різними способами. Найпоширенішими видами булінґу є:

  • фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень);

  • психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж);

  • економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей);

  • сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти);

  • кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв).

Як відрізнити звичайний конфлікт від булінгу?

Варто пам’ятати, що не кожен конфлікт є булінгом. Цькування - це тривалі, повторювані дії, а одинична сутичка між учасниками таким не може вважатися. Наприклад, якщо друзі посварилися та побилися чи діти разом весело штовхалися, але одна із них впала і забилася -  це не вважається булінгом. Проте, якщо однолітки на чолі з булером регулярно насміхалися, принижували або ховали та кидали речі дитини, штовхали, не вперше нецензурно обзивали та били, викладали в соцмережі непристойні чи відфотошоплені знімки дитини – потрібно негайно діяти!

Що робити, якщо ваша дитина стала жертвою булінгу?

  • Зберігайте спокій, будьте терплячими, не потрібно тиснути на дитину.

  • Поговоріть з дитиною, дайте їй зрозуміти, що ви не звинувачуєте її в ситуації, що склалася, готові її вислухати і допомогти.

  • Запитайте, яка саме допомога може знадобитися дитині, запропонуйте свій варіант вирішення ситуації.

  • Поясніть дитині, до кого вона може звернутися за допомогою у разі цькування (психолог, вчителі, керівництво школи, старші учні, батьки інших дітей, охорона, поліція).

  • Повідомте керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагайте належного її урегулювання.

  • Підтримайте дитину в налагодженні стосунків з однолітками та підготуйте її до того, що вирішення проблеми булінгу може потребувати певного часу.

У разі, якщо вирішити ситуацію з булінгом на рівні школи не вдається – повідомте поліцію!

Що робити, якщо ви стали свідком булінгу?

  • Втрутитися і припинити цькування – булінг не слід ігнорувати.

  • Зайняти нейтральну позицію в суперечці – обидві сторони конфлікту потребують допомоги.

  • Пояснити, які саме дії вважаєте булінгом і чому їх варто припинити.

  • Уникати в спілкуванні слів «жертва» та «агресор», аби запобігти тавруванню і розподілу ролей.

  • Повідомити керівництво навчального закладу про ситуацію, що склалася, і вимагати вжити заходів щодо припинення цькування.

 Ситуації з фізичним насильством потребують негайного втручання!

         Що робити, якщо ваша дитина агресор?

  • Відверто поговоріть з дитиною про те, що відбувається, з’ясуйте мотивацію її поведінки.

  • Уважно вислухайте дитину, з повагою поставтеся до її слів.

  • Поясніть дитині, що її дії можуть бути визнані насильством, за вчинення якого настає відповідальність.

  • Чітко і наполегливо попросіть дитину припинити таку поведінку, але не погрожуйте обмеженнями і покараннями. Повідомте їй, що будете спостерігати за її поведінкою.

  • Зверніться до шкільного психолога і проконсультуйтеся щодо поведінки своєї дитини під час занять – агресивна поведінка і прояви насильства можуть бути ознакою серйозних емоційних проблем.

Яка роль  відведена педагогічним працівникам у запобіганні та протидії булінгу?

Керівник закладу освіти зобов’язаний створити у закладі освіти безпечне освітнє середовище, вільне від насильства та булінгу. Крім того, керівник:

  • розробляє, затверджує та оприлюднює план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;

  • розглядає заяви про випадки булінгу (цькування) та видає рішення про проведення розслідування;

  • вживає відповідних заходів реагування;

  • забезпечує виконання заходів для надання соціальних та психолого-педагогічних послуг учням, які вчинили булінг, стали його свідками або постраждали від булінгу (цькування);

  • повідомляє органам Національної поліції України та службі у справах дітей про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти.

Також Закон зобов’язує педагогічних працівників негайно повідомляти керівників закладів освіти про виявлені факти булінгу (цькування) серед школярів.

Яка відповідальність за вчинення булінгу?

До прийняття змін до законів щодо протидії булінгу (цькуванню) відповідальності за його вчинення в Україні не існувало. З прийняттям нового закону було запроваджено адміністративну відповідальність. Відтепер вчинення булінгу (цькування) стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу карається штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин.

Такі діяння, вчинені повторно протягом року після або групою осіб караються штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.

У разі вчинення булінгу (цькування) неповнолітніми до 16 років, відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу (цькування). Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишились питання з данного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

ВАЖЛИВО: діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).

Якщо дитині необхідна психологічна допомога – зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111 

У медіа все частіше з’являються повідомлення про те, що батьків учнів та вчителів штрафують за булінг. Проте штраф – це останній захід, адже вирішити ситуацію можна, тільки побачивши перші дзвіночки.

ГО “Смарт-Освіта” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” в межах проєкту з інклюзивного навчання провела онлайн-зустріч із психологинею та психотерапевткою Інною Жмайло на тему “Булінг очима дитини”.

“Нова українська школа” зробила короткий конспект зустрічі про:

  • шляхи формування психологічно безпечного освітнього середовища;

  • базові установки, які мають бути в кожної дитини щодо булінгу;

  • педагогічні прийоми для виявлення та вирішення конфліктів у дитячому колективі;

  • психологічні особливості учасників булінгу;

  • превентивні заходи навчального закладу для профілактики булінгу.

Далі – читайте на сайті НУШ.


 

Міністерство освіти і науки України підготувало корисні посилання щодо теми антибулінгу в закладах освіти

Протидія булінгу в закладі освіти: системний підхід

Застосування діагностичних мінімумів в діяльності працівників психологічної служби

Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному/рівна-рівній» та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладах освіти

Кодекс безпечного освітнього середовища

Комплект освітніх програм «Вирішення конфліктів мирним шляхом.Базові навички медіації»
Освітня програма гуртка «Вирішення конфліктів мирним шляхом. Базові навички медіації»
Освітня програма факультативу «Вирішую конфлікти та будую мир навколо себе» 

Тип ресурсу

Назва/посилання

Організатор/автор

Адресат

Тематика

Сайт

stopbullying.com.ua

UNICEF

учні, вчителі, батьки

Психологічне та фізичне насилля серед дітей шкільного віку, його види і поради батькам, педагогам та дітям як діяти у складних ситуаціях

Посібники/дослідження

Булінг – ми всі можемо допомогти це зупинити

Міністерство освіти, Онтаріо

батьки учнів початкової освіти, базової та профільної середньої освіти

природа булінгу, його види, поради школам щодо “стратегії безпечної школи”

Не смійся з мене

Програма “Повага дією”

педагогічні працівники

посібник для вчителя із формування атмосфери уваги, співчуття і співпраці у класі

Не смійся з мене:просвітницько-профілактична програма тренінгових занять

Програма «Повага дією»

вчителі, психологи, соціальні педагоги

поради практичним психологам та соціальним педагогам щодо профілактики та корекції нетолерантної, агресивної, насильницької поведінки, створення атмосфери уваги, співчуття і співпраці у дитячому колективі

Стоп шкільний терор. Як зупинити дитяче насилля 

Український інститут дослідження екстремізму

вчителі, психологи, соціальні педагоги

особливості булінгу в шкільному віці, профілактика та протистояння булінгу

Небезпечні квести для дітей: профілактика залучення 

Національна академія педагогічних наук України
Український науково-методичний центр практичної
психології і соціальної роботи
Національна поліція України
ГО «Ла Страда–Україна»
Дитячий Фонд ООН (ЮНІСЕФ)

вчителі, психологи

методичні рекомендації щодо профілактики суїцидальної поведінки серед дітей

Корекційно-розвиткова програмаформування стійкості до стресуу дітей дошкільного віку та школярів «БЕЗПЕЧНИЙ ПРОСТІ»

НаУКМА,
Український навчально-методичний центр практичної психології і соціальної роботи
НАПН УКРАЇНИ

вчителі, психологи, соціальні педагоги

програмапідвищення стійкості до переживання наслідків стресу дошкільнятами і школярами після психотравматичних подій

Розбудова миру. Профілактика і вирішення конфлікту з використанням медіації: соціально-педагогічний аспект 

Національна академія педагогічних наук України
Український науково-методичний центр практичної психології і соціальної роботи
Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С. Сковороди
Громадська організація «Ла Страда – Україна»

вчителі, практичні психологи

практичні
поради із профілактики та вирішення конфліктів мирним шляхом і запровадження медіації та відновних
практик у навчальному закладі.

Навчіть дитину захищатися

Всеукраїнська благодійна організація «Український фонд «Благополуччя дітей»

вихователі, вчителі початкових класів, психологи, батьки

аналіз проблеми сексуального насильства щодо дітей, застосування сучасних інтерактивних методів та підходів як складової частини загального виховного процесу

Концепція школи, дружньої до дитини

Інститут проблем виховання НАПН України

учні, вчителі, батьки

формування освітнього середовища, зважаючи на інноваційні вимоги до його розвитку, запити особистості та потреби суспільства, держави, а також шляхи і засоби створення Школи, дружньої до дитини, у теоретико-методологічній, технологічній та організаційній площинах

Формування превентивного виховного середовища загальноосвітнього навчального закладу

Інститут проблем виховання НАПН України

вчителі

теоретико-методологічні засади створення превентивного виховного середовища закладу загальної середньої освіти

Міжсекторальна взаємодія в умовах превентивного виховного середовища

Інститут проблем виховання НАПН України

вчителі

теоретичні та методичні основи міжсекторальної взаємодії в освіті

Управління гнівом

Проект «Реформування системи кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні»

вчителі, психологи, соціальні педагоги

поради практичним психологам та соціальним педагогам щодо роботи з підлітками групи ризику, в яких спостерігається схильність до розвитку проблемної поведінки

Будуємо майбутнє разом: програма профілактики конфліктів та правопорушень серед учнівської молоді

UNICEF,
Всеукраїнський громадський центр «Волонтер»

вчителі, психологи, соціальні працівники

програма спрямована на формування належного рівня усвідомленості підлітками, молодими людьми власної ціннісної сфери, розуміння та прийняття цінностей іншої людини, почуття відповідальності за власне життя

Програма тренінгових занять «Організація роботи з розв’язання проблем насильства в школі»

Редакційна група: Алєксєєнко М.К., Дендебера М.П, Соловйова О. Д.

діти, батьки та педагоги

Попередження насильства щодо дітей в школі

Програма тренінгових занять «СТОП-Булінг» 

Укладачі: Кацалап В.В., Савкова І.О.

Для учнів 5-11 класів

орієнтована на профілактику та корекцію проявів некерованої агресивності та насилля в шкільному середовищі

Комплексна програма соціально-психологічного тренінгу «Нове покоління»

Укладач: Гончарова-Чагор А.О.

Для учнів 5-11 класів

орієнтована на профілактику та корекцію проявів некерованої агресивності та насилля в шкільному середовищі

КІБЕР-БУЛІНГ АБО АГРЕСІЯ В ІНТЕРНЕТІ: СПОСОБИ РОЗПІЗНАННЯ І ЗАХИСТ ДИТИНИ

Найдьонова Л.А.

Методисти, вчителі, психологи, соціальні педагоги

Методичні рекомендації

Організація роботи з розв’язання проблеми насильства в школі

Всеукраїнська громадська організація «Жіночий консорціум України»

вчителі, психологи, соціальні педагоги

методичні рекомендації щодо попередження насильства над дітьми

Статті/корисні посилання

Булінг у школі: в небезпеці педагог

Ольга Кляпець, старший науковий співробітник лабораторії соціальної психології особистості Інституту соціальної та політичної психології НАПН України, кандидат психологічних наук

вчителі, батьки

шкільне насилля у ставленні учнів до педагогів

Булінг у школі: чому діти цькують дітей і що з цим робити

Олена Ратінська, дитячий психолог, гештальт-терапевт, голова відділення дитячої психології Київського Гештальт Університету

вчителі, батьки

насильство серед дітей у школі

Цькування вчителів в українських школах

Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму

вчителі

шкільне насилля у ставленні учнів до педагогів

Проблема булінгу очима підлітка

Спецпроект “Безпечна школа”

учні

насильство серед дітей у школі , його причина і поради підліткам

Як виявити жертву цькування у школі. Алгоритм для батьків

Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму,  спецпроект “Безпечна школа”

батьки

причини насильства серед дітей у школі

Stop-булінг. Три проблеми батьків, які впливають на дитячу агресію

Микола Кулеба, Уповноважений президента з прав дитини,  спецпроект “Безпечна школа”

батьки

насильство серед дітей у школі та проблеми в поведінці батьків, які впливають на породження дитячої жорстокості та агресії

Безпечна школа. Маски булінгу

Юлія Ларіна, дитячий психолог, спецпроект “Безпечна школа”

вчителі, батьки

причини булінгу і поради батькам, як допомогти дитині

Коли вашу дитину цькують

Ольга Адажій, дитячий психолог Федерації Крав-мага Україна,  спецпроект “Безпечна школа”

батьки

основні види шкільного булінгу та як йому протидіяти

Булінг, або шкільне цькування: налякати поліцією не вдасться, що ж робити?

Ольга Комарова, Радіо Свобода

вчителі, батьки

булінг у школі та протидія йому

Шкільне цькування, або булінг: вступ до теми 

Марія Кириленко, Києво-Святошинський центр соціально-психологічної реабілітації населення

вчителі, батьки

причини виникнення насильства серед дітей у школі

Як подолати булінг, на думку молоді

Проект U-report від UNICEF

діти, учні

думка молоді щодо того, як подолати насилля у школах

Методичні рекомендації для практичних психологів і соціальних педагогів щодо профілактики насильницьких та агресивних форм поведінки серед учнівської та студентської молоді

Листа КЗ «КОІППО”

педагоги, учні

щодо профілактики насильницьких та агресивних форм поведінки серед учнівської та студентської молоді

1 спосіб покінчити з булінгом і знущанням в школах!

Гленнон Дойл

вчителі

поради як успішно боротися з цькуванням серед школярів

Булінг (цькування) у школах: як допомогти потерпілому, агресору та запобігти булінгу

 Varta1

вчителі, школярі

поради як успішно боротися з цькуванням серед школярів

Профілактика та подолання булінгу у закладах освіти

Емілія Воронцова, практичний психолог, науковий співробітник ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти»

вчителі, психологи, соціальні педагоги

причини виникнення булінгу, вплив цього явища на окрему особистість і учнівський колектив в цілому, практичні методи виявлення постраждалих та булерів, методами профілактики і втручання

Соціальні проекти

Проект  “Стоп шкільний терор” (“Безпечна школа”)

Український інститут дослідження екстремізму, Управління ювенальної превенції Національної поліції, Інформаційне агентство «Главком» за підтримки Уповноваженого президента України з прав дитини

вчителі, батьки, учні

матеріали, дослідження про булінг в школах, поради закладів загальної середньої освіти,  вчителям, батькам та учням

Проект “Не смійся з мене”
Антибулінгова програма
Operation Respect Ukraine

Програма  “Повага Дією” (Operation Respect)

вчителі,психологи, соціальні педагоги

освітній ресурс, який допоможе у створенні безпечного та шанобливого середовища, в якому розвиток  дитини може проходити без знущань, цькувань та насилля

Проект “Маю право бути собою”

Управління ювенальної превенції Департаменту превентивної діяльності Нацполіції разом із Українським інститутом дослідження екстремізму

учні

Про проект ювенальної поліції  із протидії та попередження фізичного та морального насилля у школі

Кампанія “Викресли буллінг”

UNICEF, агентство Smartica/Skykillers

учні, батьки, вчителі

булінг і шляхи формування безпечного середовища (в рамках проекту для інформування дітей та батьків про булінг було створено сайт stopbullying.com.ua)

Тренінги/семінари (інші заходи)

онлайн-курс “Недискримінаційний підхід у навчанні”

ГО “Студена”

вчителі початкової школи

протидія булінгу в початковій школі

Тренінг/прес-конференція “Стоп булінг” 

Благодійний фонд «Kiddo» спільно з психологом Вікторією Любаревич-Тороховою

учні, батьки, вчителі

насилля серед учнів у школі і шляхи вирішення ситуації

Зустріч Ніка Вуйчича з українськими школярами та вчителями “Безпечна школа”

за підтримки Міністерства освіти і науки України, КМДА, телеканалу 1+1 та “Надія”

учні, вчителі, психологи, соціальні педагоги, батьки

 булінг у школах та протидія йому

Відео матеріали

Зупиніть булінг!

UNICEF

батьки

підготовка дитини до школи

Як зупинити булінг: поради для батьків

UNICEF

батьки

поради для батьків

Як захистити дитину від булінгу

Проект  «Стоп шкільний терор» («Безпечна школа»)

батьки

булінг, прояви та протидія йому

Як ефективно боротися із булінгом у школі

Проект  «Стоп шкільний терор» («Безпечна школа»)

батьки

булінг у школі, причини та протидія йому

Медіація – крок до примирення 

проект посольства Векої Британії в Україні

школа

як вирішувати конфлікти з допомогою меціації

Інші корисні матеріали

Досвід Швеції у протидії булінгу

Уповноважений з питань учнів та студентів Швеції

учні, батьки

захист прав учнів, які піддаються булінгу

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень